Veneskosken kylän yhdistyksiä

 

Veneskosken kyläyhdistyksen johtokunta 2019:

 

Hannu Taipalus, puheenjohtaja 040 546 8212 hapi.hannu@dnainternet.net

(Varajäsen Anna-Kristiina Ostamo 050 364 3214 annakristiina.ostamo@gmail.com)

 

Jarmo Raukola, varapuheenjohtaja 044 244 1087 jarmo.raukola@gmail.com

(Jussi Uusitalo 040 830 7370 jussi.uusitalo@mhy.fi)

 

Kirsti Pirilä, sihteeri 050 359 5708 kirsti_pirila@msn.com

(Perttu Kaappa 050 527 1373 perttukaappa@suomi24.fi)

 

Arja-Leena Korpunen, rahastonhoit. 0400 702 831 arja-leena.korpunen@dnainternet.net

(Antero Kaappa 0500 809 317 antero.kaappa@gmail.com)

 

Marko Ehto 0500 978 022 marko.ehto@dnainternet.net

(Miia Jyräkoski 0500 125 763 (miia.jyrakoski@kankaanpaa.fi)

 

Katja Kaappa 050 350 9914 katja.kaappa@gmail.com

(Merja Hoseus 050 304 7059 merja.hoseus@gmail.com)

 

Jari Kujansuu 0400 782 572 jakuja@suomi24.fi

(Eerik Kuuskeri 050 340 2140 kuuke85@gmail.com)

 

Veera Vanhatalo 050 525 9443 veera_vanhatalo@hotmail.com

(Tuula Kaappa 050 543 2629)

 

Matti Raukola, kyläisäntä 0400 660 847

 

Veneskosken Maamiesseura


Puheenjohtaja Kirsti Pirilä, puh. 02 578 9053,

sihteeri Airi Kaappa, puh. 02 578 9125.

 

  Leppäruhkan-Veneskosken kalastuskunta  

 

Kalastus- ja sorsalupia myyvät Veneskoskella:

  • Alapaattikoski Timo, Alisentalontie 35 050 550 6337
  • Ehto Marko, Kahilasaarentie 4 0500 978 022
  • Kaappa Antero, Soikanranta 21, 0500 809 317
  • Kuuskeri Eerik, Jyränkyläntie 29, 050 340 2140
  • Kuuskoski Markus, Leppäruhkantie 79, 050 355 3872
  • Lahti Akseli, Jyränkyläntie 9, 044 360 1504
  • Mäkelä Pekka, Leppäruhkantie 562, 040 552 9160
  • Pirilä Yrjö, Leppäruhkantie 150, 050 565 9147
  • Taipalus Hannu, Imperintie 38, 040 546 8212
  • Vanhatalo Jorma, Ruhkatie 17, 0400 507 057

 

Kalastaminen vesialueella; luvat 2019:

viehelupa 35,-/kausi, 15,-/24 h (aik. 15. v)

Huom. Kork. 2 (kaksi) lohikalaa/vrk

 

vesilintulupa 25,- (20.8.-31.12.)

Huom: Katiskat merkattava, nimi ja puhelinnumero.

Verkkokalastus kielletty välillä Paattikoski – Majan silta.

 

Marko Ehto ja Akseli Lahti ovat virallisia kalastuksen valvojia, eli

heillä on oikeus tarkastaa kalastusluvat.

 

Metsästysyhdistys Rajaseura ry

Veneskoskella toimii metsästysyhdistys Rajaseura ry. Nimi juontuu siitä, että sen metsästysalueet ovat Veneskosken ja Tuunajärven kylien rajan molemmin puolin.

Seura on perustettu vuonna 1981. Seura osallistuu aktiivisesti hirvijahtiin. Myös pienriistaa metsästetään sekä riistanhoitotyö on tärkeää. Seuran jäsenmäärä on tällä hetkellä 30 jäsentä.

02.05.19